En aquest apartat podeu trobar la part més teòrica que emmarca la nostra unitat didàctica, i tota la informació necessària per poder-la dur a terme.
MARC DE TREBALL
Les
emocions estan presents en tots els moments de la nostra vida, des
del mateix instant que naixem, i juguen un paper important en la
construcció de la nostra personalitat i en la interacció amb els
altres. Sentim i vivim emocions en qualsevol àmbit, amb la família,
amb els amics, a l'escola, etc. La infància és el moment en què
millor s'adquireixen els aprenentatges, i el maneig de les emocions
és un aprenentatge fonamental on els educadors i educadores tenen un
paper important.
D'emocions
hi ha moltes, però les més apropiades per treballar amb els infants
són les quatre emocions bàsiques: l'alegria, la tristesa,
l'empipament i la por.
Seguint
l'enfocament de la Verónica Antón1
s'ha d'aprofundir en la naturalesa de cada emoció per poder
acompanyar-la:
L'alegria
és el motor que mou als infants, és una emoció que contagia i
ajuda que els infants es relacionin, la seva expressió és el riure,
gaudir.
La
tristesa és una emoció que necessita un temps i un espai per
processar-la.
La
por pot fer que l'infant es marqui reptes i lluiti per superar-les,
però també pot bloquejar i arribar a crear en determinades
situacions i activitats pànic. S'ha d'estar molt alerta aquesta
emoció.
L'empipament
té un caràcter innat, que tots sentim en la nostra vida quotidiana
amb freqüència, la seva expressió és cridar, mossegar, pegar.
L’expressió
de l’alegria, la tristesa, l'empipament i la por en aquestes edats
ens planteja preguntes relacionades amb la nostra pròpia expressió
de les emocions i quina gestió en fem com a adults per acompanyar
als infants.
1
Verónica Antón (psicòloga, terapeuta i directora de Senda Centro
de Acompañamiento a la Infancia y la família).
https://www.youtube.com/watch?v=j4ABk-Pbl64
TIPUS D'UNITAT DIDÀCTICA
La UD es portaran a terme diferents activitats i jocs per treballar directament l'acompanyament i l'expressió emocional. Activitats participatives, expressives, motivadores, on l'eina principal serà la comunicació verbal i no verbal. Es posarà nom a les emocions que els infants tenen, i que nosaltres tenim, en definitiva, es donaran eines i recursos per aprendre a ser i fer en el món de les emocions. Les emocions es treballaran en diferents activitats com la intel·ligència emocional, però també en certs moments específics en què les emocions encara estan més a prop, com per exemple el període d'adaptació.La UD està enfocada per treballar-la des del centre i en l'etapa educativa de primer i segon cicle. Dirigida a infants de P2 i P3 (al grup gran del primer cicle de la llar d'infants 2-3 anys) i els infants de P-3 de l'escola rural. Tenim en compte que hi ha infants que encara poden tenir l'any perquè són els petits de l'aula, com també els que poden complir els quatre aquell any perquè són els grans de l'aula.La UD se centrarà en el primer trimestre on apareixen la majoria de canvis per molts infants: canvi d'aula, d'amics i companys, de tutor/a, etc.Tenint en compte la tipologia de centre on els infants treballen en una aula multigrau amb infants de 2 i 3 anys, l'enfocament serà treballar la unitat didàctica durant l'inici del curs on les emocions s'hauran d'anar descobrint, i aquest descobriment comporta un ritme per a cada infant i certes vivències d'aprenentatge.
CONCRECIÓ CURRICULAR
Objectius, Continguts i Capacitats
Els objectius d'aprenentatge
A continuació us detallem els d'objectius d'aprenentatge seleccionats que es treballaran durant el primer més en la UD “Descobreix-te”:
1.1.1 Relacionar els diferents estats d'ànim alegria, por, tristesa i empipament propis i dels companys.
1.1.2 Enumerar les emocions bàsiques com l’alegria, tristesa, por i empipament en els companys fent comparacions i amb imatges.
1.1.3 Identificar les emocions amb diferents colors.
1.2.1 Mostrar emocions mitjançant gestos facials.
1.2.2 Utilitzar el llenguatge oral com a comunicació amb els altres per expressar les emocions pròpies i les dels altres.
2.1.2 Comunicar-se i participar amb el grup de manera clara i respectuosa.
2.2.1 Respectar i tenir cura de les opinions de les emocions i pensaments de cadascú.
2.3.2. Mostrar un bon clima de treball dins del grup.
7.1.1 Mostrar una actitud positiva envers les activitats lúdiques.
7.1.2 Tenir iniciativa per expressar-se davant del companys.
Els continguts didàctics
A continuació presentem els continguts de la unitat didàctica concretats a partir dels continguts de cicle seleccionats en el currículum:
Les Capacitats
Amb la programació d'aquesta unitat didàctica es vol
ajudar que els infants creixin com a persones iguals i que progressin en l'assoliment de les capacitats incloses en el
currículum de primer cicle d'educació infantil, però en especial les següents:
2. Assolir progressivament seguretat afectiva i
emocional i anar-se formant una imatge positiva de si mateixos i de les altres
persones.
5. Progressar en la comunicació i expressió ajustada
als diferents contextos i situacions de comunicació habituals per mitjà de
diversos llenguatges.
8. Conviure
en la diversitat, avançant en la relació amb les altres persones i iniciant-se
en la resolució pacífica de conflictes
METODOLOGIA
La UD «Descobreix-te» té com a objectiu que els
infants puguin adquirir consciència de les emocions, conèixer-les, controlar-les i posar-li nom, per tal de
saber gestionar-les i expressar-les sense que quedin reprimides al seu
interior.
Per treballar l'acompanyament i l'expressió de les
emocions, es partirà de diferents experiències que potenciïn la imaginació, la
creativitat, la manipulació, que puguin afavorir una relació positiva i
d'afecte entre els infants i també entre els educadors i la resta d'adults de
l'escola, i d'aquesta manera, es vagin desenvolupant les seves capacitats i
habilitats de manera correcta.
La metodologia amb què es basarà tota la unitat serà:
- Globalitzadora, els infants
aprenen i coneixen de forma global. Els continguts no es tractaran de forma
aïllada, si no que estaran relacionats entre si.
- Significativa, on els infants trobin sentit als seus coneixements
per a construir altres de nous.
- Participativa, on es convida als infants a participar en les
diferents activitats de manera lliure i motivats pel seu interès.
- Activa, és l'infant qui experimentarà, observarà i
investigarà. L'educador serà un guia que orientarà en el procés d’ensenyament-aprenentatge,
partint de l'entorn més immediat dels alumnes i aprofitant les situacions que
es donen a la vida diària.
- Lúdica, els infants aprenen mitjançant el joc.
- Motivadora, es partirà dels interessos dels infants per
intentar connectar-los amb les diferents activitats i objectius de la unitat
didàctica.
- Flexible, perquè es pugui anar adaptant a les situacions
canviants que es vagin produint a l'aula.
- Individualitzada, ja que es tindrà en compte les necessitats, les
capacitats, els interessos, i els diferents ritmes dels infants a qui va
adreçada aquesta unitat.
En la metodologia de la unitat
didàctica es tindrà en compte l'organització de les activitats, de l'espai, els
materials, el temps, l'agrupament dels infants, el paper dels educadors i
educadores, la relació amb les famílies i l'atenció a la diversitat.
Activitats
En la UD «Descobreix-te», les emocions es
treballaran en diferents activitats i per mitjà del joc. Seran motivadores,
participatives i actives, on es partirà dels coneixements i interessos previs,
i es realitzaran activitats el més proper possible als infants, perquè puguin
aconseguir un aprenentatge significatiu i funcional.
A partir
de «La caixa de les emocions» s'introduirà als infants en el món de les
emocions que els envolta. Els personatges que viuen a la caixa són pilotes amb
diferents cares que representen les quatre emocions bàsiques que experimenten
els infants: la senyora Alegria, la senyora Tristesa, la senyora Por i el
senyor Empipament.
A partir de «La caixa de les emocions» s'introduirà
als infants en el món de les emocions que els envolta. Els personatges que
viuen a la caixa són pilotes amb diferents cares que representen les quatre
emocions bàsiques que experimenten els infants: la senyora Alegria, la senyora
Tristesa, la senyora Por i el senyor Empipament.
Les emocions també es treballaran a partir de contes,
ja que poden ser una eina útil per treballar-les amb els infants. A partir dels
contes, els infants poden verbalitzar allò que és tan difícil d'expressar, les
nostres emocions i sentiments. Serà necessari que al conte s'identifiquin les
emocions de manera clara, que els petits es puguin identificar amb els
personatges i que als dibuixos dels contes els infants puguin veure l'expressió
gestual de l'emoció que es treballa en cada moment.
Un altre recurs que s'utilitzarà en les activitats
seran les cançons, ja que poden ser una bona eina per a entendre, regular i
tractar les emocions, cançons que parlen d'emocions concretes d'una manera
explícita, per tal que ens ajudin a treballar l'educació emocional.
Encara
que el català és la llengua vehicular a la nostra escola, l'equip directiu
ha apostat per introduir l'anglès en
algunes de les activitats, i d'aquesta manera estimular els infants amb una
llengua estrangera des de ben petits.
Espais
En la UD "Descobreix-te" es considera que
els espais són importants, per això es pensa en uns espais on els infants
gaudeixin jugant, relacionant-se amb els companys de la millor manera possible,
sota la seguretat que això comporta. Es pretén que aquests espais facilitin un
acompanyament i expressió de les emocions que poden aparèixer en qualsevol racó
o espai de l'aula.
L'aula multigrau, permet als infants de 2 a 3 anys compartir la mateixa aula i que la figura de
l'educador, tingui una atenció més propera amb els infants que per les seves
característiques ho necessitin.
Els racons de l'aula on es treballarà
l'acompanyament de les emocions seran:
El racó destinat a les
emocions, un espai on
hi ha un mirall de paret on cada dia/setmana es treballarà alguna emoció
(alegria, tristesa, por o empipament.). Es posarà l’emoció que es treballa i
s'anirà recordant, ja sigui feta per alguna activitat, foto que algú porti de
casa que vulgui mostrar l’emoció, etc. També servirà per si algun infant no fa
una cosa ben feta, l’educador/a es pot posar davant el mirall fent cara trista mostrant-los-hi l’emoció, o si pel
contrari, fa una cara somrient,
d’alegria, és una manera de recordar, treballar i dominar més les emocions.
Aquest racó està decorat amb imatges dels personatges de la pel·lícula Inside
Out, del llibre El Monstre de colors, n
hi ha un peluix que és la mascota. Aquest llibre serveix per quan es vol explicar alguna cosa
relacionada amb les emocions, per exemple, quan es treballi el color groc de
l'emoció de l'alegria s'agafarà i s'explicarà que significa i quina importància
té, i així successivament amb els diferents colors de les respectives emocions.
El
racó de la lectura, es troba situat a un lloc tranquil de l'aula i amb bona
il·luminació, amb una catifa i coixins a terra perquè els infants estiguin més
còmodes. En aquest racó hi ha tota una sèrie de contes que els infants poden
agafar ells mateixos per mirar-los, o que l’educador els hi conti. És el
moment d’atenció i aprenentatge important del dia.
L'aula polivalent, és molt més gran que l'aula
multigrau, ja que té molt més espai per moure's i una bona il·luminació,
aquesta aula està ambientada amb els personatges de la pel·lícula" Inside
Out". És també el racó destinat a les TAC, on està la televisió, el
projector i tot el material necessari per poder treballar les activitats
audiovisuals. Es troben dins d'un moble que es pot tancar.
Recursos materials
La relació de materials que s'utilitzaran per a
desenvolupament de les diferents activitats de la nostra UD seran:
a) Materials fungibles: són aquells que amb
el seu ús es consumeixen i s'acaben.
-Llapis.
-Llapis
de colors.
-Ceres
de colors.
-Fulls
de paper.
-Paper
d'embalar.
-Cartolines.
-Gomets
de diferents colors
-Pintura
de dits.
-Tempera
de colors.
-Barra
d'enganxar.
-Cinta
adhesiva.
-Pinzells.
-Fulles
d'arbres de diferents colors.
-Branquetes
o pals petits.
-Tovalloletes.
b) Materials
no fungibles: són aquells que no es consumeixen pel seu ús.
-Catifa.
-Coixins de diferents formes.
-Mirall de paret.
-Peluix el Monstre de colors
dels diferents colors (groc, blau, vermell i gris).
-Pilotes de les quatre
emocions.
-Caixa
-Tisores.
-Pilotes emocionals.
-Reproductor de CD.
-Projector.
-Ordinador.
-Televisor.
-Pen
-Lletres de cançons sobre les
emocions.
-Pel·lícula Inside Out.
-Contes sobre les emocions.
-Fitxes didàctiques per
treballar les diferents emocions.
Els materials estaran disposats de manera ordenada i
visible. Alguns seran accessibles per als infants, com per exemple, els contes, la caixa de les
emocions, etc., però d'altres estaran guardats en prestatgeries, fora de
l'abast dels infants. L'educador els anirà traient a mesura que es necessitin
per les diferents activitats.
Recursos humans
Per les diferents activitats serà necessària la presència d'un mestre de
segon cicle i un tècnic en educació infantil.
Paper de l’educador/a
En la UD "descobreix-te" la intervenció de
l’educador/a, ha d'afavorir i enriquir el joc infantil, per tal de garantir el
desenvolupament integral de l’infant, ha d'evitar controlar/dirigir el joc en
tot moment, deixar que els infants s'expressin amb total llibertat i actuar
quan necessitin ajuda.
Per una altra banda, es pretén, estimular les emocions, ja sigui amb les
activitats, a l'hora de resoldre un conflicte durant l'activitat, en la
comunicació amb els companys... En totes aquestes situacions, s'expressen
emocions d'una manera positiva o negativa
que fa que l'infant les conegui i les expressi d'una manera natural.
Les tasques que haurà de realitzar són:
-Observar i vigilar en tot moment als infants.
-Donar suport en tot el que calgui sense haver de
dirigir l’activitat, per tant, farà de guia.
-Vetllar perquè tots els infants participin i
gaudeixin en les activitats.
-Proposar activitats engrescadores, potenciadores i
emocionals de diferents aprenentatges.
-Fomentar la interacció entre els petits, per tal
que tots estiguin integrats al grup (es treballa amb un grup heterogeni de
diferents edats).
-Mostrar-se atents a l'estat d'ànim emocional dels
infants, proporcionant-los seguretat i confiança.
-Mostrar-se conciliador i dialogant en moments de
possibles conflictes, oferint un referent positiu en la canalització de les
emocions.
-Valorar el comportament de l'infant, encara que cregui
que no és el propi. Acompanyar en les emocions.
-Reconèixer els sentiments i les emocions pròpies i
de la resta.
-Ajudar a posar nom a les emocions que apareguin en
cada moment.
-Deixar espai a l'infant quan l'emoció és per
exemple la tristesa perquè la pugui processar, acceptant els seus sentiments i
emocions.
-Acompanyar a l'infant en el descobriment de les
emocions.
Relació amb les famílies
Durant la nostra intervenció en el món de
les emocions, també es vol fer partícips a les famílies dels infants, per ser el seu context afectiu més important.
La participació i el compromís de les famílies amb el desenvolupament de
determinades activitats serà imprescindible, per això, és important posar en coneixement de tots ells
la naturalesa i el funcionament del projecte.
Les famílies serà receptores indirectes,
ja que el treball emocional amb els seus fills també els afecta, ja que veuran
els resultats de la situació de l'infant en la relació amb l'entorn, amb els
companys, amb els educadors, i també entre pares i fills.
Es portaran a terme diferents iniciatives
per facilitar el coneixement i el desenvolupament de les activitats per part
dels pares i mares i d'aquesta manera fomentar un creixement positiu dels seus
fills i filles:
-Espai per les famílies, on els pares i
mares puguin compartir les seves experiències educatives i aprendre sobre el
desenvolupament emocional i el seu acompanyament.
-Participació activa en determinades
activitats que es realitzaran a l'aula.
-Tallers de disfresses.
-Taller de massatges.
-Taller de pintura.
-Comunicació activa. Es promourà que hi hagi comunicació entre les
famílies, els educadors i els infants. Donar molta importància als petits
moments que tenim amb els nostres fills i filles, dedicar-li una estona per
parlar de com està, com se sent.
Atenció a la diversitat
Durant la programació de la UD es tindrà en compte l'atenció a la
diversitat. Aquesta unitat va adreçada
al grup d'infants de P2 i P3, amb un nivell maduratiu diferent, per tant, es
garantirà la igualtat d'oportunitats de tots ells i s'atendran i respectaran la
seva diversitat, el seu ritme de treball i se'ls hi donaran els suports i
ajudes que siguin necessaris i facilitin l'accés als diferents aprenentatges.
És pretén actuar abans, o sigui prevenir, posar en marxa una sèrie
d’estratègies per disminuir les desigualtats i intentar que puguin desenvolupar
al màxim possible les seves capacitats
Dintre d'aquesta diversitat, es poden donar casos on
sigui necessària una adaptació curricular o un també un projecte més
individualitzat (PI), que es pot elaborar modificant les activitats, la
metodologia, la manera d'avaluar-les, els continguts d'aprenentatge o els
objectius.
Per altra banda, l'escola també té relació amb el CDIAP i l'EAP de la
zona, per a qualsevol situació que l'escola considera que no disposa dels
recursos necessaris per poder resoldre les necessitats dels infants, i sempre
hi ha contacte molt directe per seguir les seves indicacions.
AVALUACIÓ
L'avaluació
que es
durà
a terme en
la UD serà
global, contínua i formativa.
Els
criteris
o indicadors
d’avaluació
constitueixen
totes les indicacions que permeten aconseguir les
dades sobre les qüestions que cal valorar. Es tracta d’establir
què, com i quan s’ha d’avaluar.
El
què
implica escollir els indicadors que permetin observar i valorar el
grau d’assoliment dels objectius de l’infant.
El
com
és el model de recollida de dades que es farà servir. En l’educació
infantil, el mètode més usual és l’observació i la recollida de
les dades en diferents pautes.
El
quan
és la concreció dels moments de l’avaluació. Hi ha tres moments
clau: abans de començar el procés, durant el procés i després del
procés.
En
les diferents activitats que es desenvoluparan en la UD es farà una
valoració del progrés i evolució dels infants i una valoració de
la pròpia Unitat Didàctica, a partir de diferents taules amb
indicadors relacionats amb cadascuna de les activitats.
Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada